Gözden kaçırmayın

Sporak Temsilcileri Kurum Ziyaretleri Kapsamında Rektör Karakaş’ı Ziyaret Etti Sporak Temsilcileri Kurum Ziyaretleri Kapsamında Rektör Karakaş’ı Ziyaret Etti

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Felsefe Kulübü, Kocatepe Felsefe Sohbetlerinin birincisini düzenledi. "Türkiye'de Felsefe ve Eğitim" başlıklı konferansı Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Türer verdi. Konferansa AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Koçak, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kaya'nın selamlama konuşmasının ardından söz alan Prof. Dr. Celal Türer yaptığı konuşmada Türkiye'de felsefe ve felsefe eğitimi hakkında bilgi verdi. Türer, konuşmasında, Türkiye'deki felsefenin kaderinin yaşanan ekonomik, siyasi, iktisadi ve akla gelebilecek kültürün pek çok alanındaki olaylara eşlik ettiği için felsefenin kültürel ve tarihsel olayların eşliğinde ele alınması gerektiğinin altını çizdi. Türer, Türkiye'deki felsefenin en temel sorununu, felsefe bilincinin ne olduğunun hala tayin edilememiş olmasını göstererek felsefenin nasıl alımlanacağı, nasıl uygulanacağı ve ne yapacağımız konusunda bir konsense ya da ortalama bir görüşe sahip olunmadığını söyledi. Türer konuşmasına şöyle devam etti: "Felsefenin tabanı özgürlüğün kendisidir. Çünkü 'felsefe nedir?' dediğinizde, felsefe başlangıç itibariyle düşüncede bir mekan tutmak ise bu mekanın reddi felsefenin bir zati kendisinden gelir. Felsefe düşüncede bir mekan tutmakla başlar ama bu mekanın reddini, iptalini isteyen yine felsefedir. Siz felsefede bir merkez ya da çevre oluşturamazsınız. Daima özgürlük ortamıyla farklıyı, başkayı, alternatifi görmeye çalışmalısınız."